طراحی صحیح برای روشنایی منزل

روشنایی منزل ( روشنایی خانه )

طراحی صحیح برای روشنایی منزل

 

یکی از اصول و نکات مهم در طراحی داخلی هر ساختمانی، نورپردازی است. تا زمانی که نورپردازی و روشنایی خانه ( روشنایی منزل ) شما بصورت صحیح و با رعایت استانداردهای لازم انجام نشده باشد نمی‌توان انتظار محیطی مناسب را در خانه داشت. ممکن است خیلی از افراد با اصول نورپردازی صحیح منزل آشنایی نداشته و یا آنرا چندان جدی نمی‌گیرند و تصور می‌کنند که قرار دادن هر لامپی در هر اتاق برای نورپردازی آن کافی است اما نورپردازی می تواند باعث تفاوت‌های چشمگیر در ظاهر و افراد ساکن در خانه شود. در این از مجله میتره از به بررسی نکاتی مهم در مورد نورپردازی و روشنایی بخش خانه مختلف خانه مانند روشنایی لامپ برای اتاق خواب ، روشنایی پذیرایی و … پرداخته شده است.

روشنایی اتاق با لامپ های مناسب

روش های متفاوتی برای روشنایی اتاق وجود دارد. استفاده از لامپ‌های آویز سقفی قدیمی‌ترین و رایج‌ترین روش برای این کار است. اما نکته مهم این است که در طراحی روشنایی خانه نباید صرفا از یک لامپ سقفی استفاده کرد. چراغ‌ها و لامپ‌های کارآمدی مانند لامپ ال ای دی می‌توانند در بخشهای مختلف خانه و هر اتاق قرار گیرند مانند دیوارها، روی میز، کنار تخت، بالای میز مطالعه و … . زمانی یک اتاق روشنایی مناسبی دارد که انواع مختلف لامپ‌ LED با توجه به کاربرد آن در قسمت‌های مختلف آن استفاده شده باشد. با روشن کردن یک یا تعدادی از این چراغ‌ها می‌توان فضایی بهینه و مناسب را ایجاد کرد.

علاوه بر این، پس از نصب لامپ ، استفاده از آن به عنوان نورپردازی تزئینی هم زیبایی و جلوه خاصی به مکان می‌دهند. همیشه پیش از خرید لامپ باید به موارد مختلفی دقت کرد و شرایط مختلف را در نظر گرفت و هدف خود از کاربرد آن نورپردازی و لامپ را مشخص کرد. مثلا ابعاد اتاق، نوع کاربری اتاق و ظاهری که قرار است این فضا داشته باشد باید در نظر گرفته شود و بهترین انتخاب را انجام داد. با انتخاب گزینه های مختلف، می توان به گزینه ای دلخواه رسید.

 

روشنایی اتاق نشیمن

یکی از قسمت‌های منزل که نورپردازی و روشنایی در آن نقش مهمی دارد اتاق نشیمن است. همه ما دوست داریم اتاق نشیمن و پذیرایی روشنی داشته باشیم تا همه چیز در آن به بهترین و زیباترین شکل در آن دیده شوند و هم افرادی که در آن مکان حضور دارند دید خوبی نسبت به یکدیگر داشته باشند. بنابراین وجود روشنایی اتاق استاندارد نشیمن و پذیرایی یک ضرورت است. می توان برای این مکان از یک لامپ ال ای دی پرنور ( بیشتر از ۳۰ وات) استفاده کرد و یا چند از لامپ ال ای دی با توان کمتر در کنار هم استفاده کرد. لامپ‌ها و چراغ‌هایی را انتخاب کنید که فضایی آرام و دلچسب به وجود می‌آورند و باعث ایجاد حس خوشحالی در افراد حاضر در آن مکان می‌شوند. نور لامپ LED باید طوری باشد که رنگ اجسام و غذاها را به طور طبیعی نشان دهد و دید خوبی نسبت به فضای اطراف به وجود آورد. ترکیب نور لامپ آفتابی مهتابی برای این مکان مناسب است.

 

روشنایی اتاق خواب

می‌توان از لامپ‌های ال ای دی آویز یا لامپ ال ای دی برای لوستر های با تعداد شاخه کم برای روشنایی اتاق خواب استفاده کرد. اگر لامپ آویز برای اتاق خواب ندارید، میتوانید از آباژور با ارتفاع مناسب برای روشنایی اتاق خواب نیز استفاده کنید. در نظر داشته باشید که نور لامپ های ال ای دی، ترجیحا نباید روشنایی زیادی داشته باشد و تخت خواب را بیش از حد روشن کند.

برای روشنایی تخت خواب می‌توان از نورهای متمرکز اما ملایم استفاده کنید تا محل استراحتی مناسب و آرامش بخش ایجاد کرد. لامپ‌های ال ای دی های پاور با روشنایی زیاد برای اتاق خواب مناسب نیستند. لامپ ال ای دی با نور آفتابی ( نور زرد) بیشتر از نور های سفید برای روشنایی اتاق خواب مناسب است. این نکته را هم نباید فراموش کرد که اتاق خواب بر خلاف اتاق نشیمن، یک مکان خصوصی است و سلیقه افرا نقش مهمی در طراحی نور پردازی اتاق خواب دارد کنید.

روشنایی اتاق پذیرایی

در هر خانه ای اتاق پذیرایی یک مکان عمومی و پر استفاده است. معمولا هر شخصی که وارد خانه شود، وارد بخش پذیرایی می شود و همه چیز در این بخش از خانه، بیشترین دید را دارد. همچنین بیشترین زمان را افراد در اتاق پذیرایی می‌گذرانند.

معمولا بیشترین سهم روشنایی را در روشنایی پذیرایی لوسترها دارد. لامپ ال ای دی فیلامنتی میتره برای لوستر مناسب است. اگر لوستر شما نور کافی را تامین نمیکند میتوانید از لامپهای ال ای دی های پاور استفاده کنید. آباژورهای رو میزی و پایه بلند که روی زمین قرار میگیرند، روشنایی تزیینی و دکوری ایجاد میکنند. لامپ های هالوژن نیز معمولا در آرک‌ها به کار میروند و اگر همه با هم روشن شوند، در روشنایی تاثیر قابل توجه دارند، اما زیبایی آنها بیشتر از روشنایی شان اهمیت دارد. اگر میزان نور شما کم است، بجای لامپ های کم مصرف یا لامپ رشته ای از لامپ های LED استفاده کنید.

 

تیم فنی الکتریکی و لوستر آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!